Wczoraj firma Acer na swojej corocznej konferencji ‘next@acer’ pokazała nowe gogle OJO. Są one częścią serii produktów high-end’owych ‘ConceptD’. Seria ta ma wprowadzić firmę Acer na rynek przeznaczony dla profesjonalistów.

Headset ConceptD OJO wyposażony jest w wyświetlacz o rozdzielczości całkowitej 4,320 x 2,160, co daje rozdzielczość 2160 x 2160 na oko. Jest to dokładnie ta sama rozdzielczość, która jest spodziewana w goglach HP Reverb. Jest to duży krok w porównaniu z obecną wersją gogli Acer OJO 500. Tutaj doczynienia mamy z rozdzielczością 1440 x 1440 na oko, co daje mniej więcej 2.25 pikseli.

Headset posiada dwa osobne wyświetlacze, po jednym na każde oko. Pozwoliło to na zastosowanie mechanizmu IPD, który umożliwia dostosowanie odległości soczewek do indywidualnych potrzeb użytkownika. W poprzedniej wersji OJO 500 także posiadaliśmy taki mechanizm. Co ciekawe w goglach Acer Windows Mixed Reality, nie zdecydowano się na ten krok.

ConceptD-OJO-Front-e1555016293433
źródło: Acer

Kolejną ciekawostką jest kompletnie demontowalna część wyświetlacza oraz soczewek. Opcja ta jest głównie przydatna we wszelkiego rodzaju arenach VR i grach opartych o lokalizację. Mamy tam doczynienia z dużą liczbą graczy. Dzięki temu pomiędzy sesjami, bardzo szybko i łatwo można wyczyścić i zmienić headset.

ConceptD OJO posiada otwarty system audio podobny do tego zastosowanego w nowych goglach Oculus. Dźwięk wydobywa się z otwartych kanałów umieszczonych po obu stronach paska okalającego głowę. Zaletą otwartego sytemu audio jest jego prostota. Nie mamy tutaj dodatkowych elementów w postaci odstających słuchawek czy konieczności korzystania z zewnętrznych, oddzielnie podłączanych źródeł dźwięku. Jednak problemem może być brak izolacji od dźwięku z otoczenia. Zwłaszcza jeśli będziemy z nich korzystać Tam gdzie jest głośno.

Jak wszystkie zestawy środowiska WMR (Windows Mixed Reality), ConceptD OJO także posiadają system śledzenia inside-out. Jest on najwygodniejszym systemem, ponieważ nie wymaga on żadnych zewnętrznych czujników śledzenia, a tym samym staje się prostszy w użyciu

Niestety nic nie wiadomo na temat oficjalnej premiery oraz ceny. Można jedynie domniemywać na podstawie ceny konkurencji. HP Reverb to koszt rzędu $600 dolarów. Przypuszczalnie nowe gogle Acer OJO nie powinny przekroczyć tej bariery.