Pewnie pamiętacie projekt Mojo Vision i ich ambitny plan stworzenia pierwszych na świecie soczewek z technologią rozszerzonej rzeczywistości. Niestety, ale musieli zaprzestać rozwoju i skupić na obszarach, które przyniosą firmie jakieś dochody. Jednak temat wydaje się kuszący, bo oto kolejne doniesienia o próbach stworzenia takiego sprzętu. Tym razem naukowcy skupili się na najważniejszym aspekcie. Mianowicie zasilanie.
Mojo Vision był jednym z najbardziej ambitnych projektów technologii AR ostatnich lat. Wszyscy dookoła próbowali upchać elektronikę w mniej lub bardziej zgrabne obudowy, aby były one komfortowe w dłuższym użytkowaniu. Bardziej ambitne plany zakładały stworzenie okularów podobnych do tych jakie używamy na co dzień do pracy czy czytania. Jednak projekt Mojo Vision wykraczał poza jakiekolwiek bariery. Założenie było najprostsze jakie można było sobie wyobrazić. Soczewka nie rzuca się w oczy, nie stanowi bariery koegzystencji ze społeczeństwem i jest najbardziej naturalnym nośnikiem warstwy wirtualnej. Niestety nie wytrzymali próby czasu. Jednak idea nie umarła i może jednak odrodzi się ze zdwojoną siłą.
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze (NTU Singapore) rozpoczęli prace nad soczewkami kontaktowymi wykorzystującymi rozszerzoną rzeczywistość. Niby nic nowego, ale najbardziej interesująca część jest ta, że według oficjalnego komunikatu uniwersytetu te zaawansowane technologicznie kontakty napędzane są ludzkimi łzami.
Płacz i ładuj
Zespół zaprojektował elastyczną baterię mniej więcej tak cienką jak ludzka rogówka. Ta ultra cienka bateria jest w stanie magazynować energię elektryczną w kontakcie ze źródłem soli. A jak wiemy nie brakuje jej w ludzkich łzach. Zdaniem badaczy rozwiązanie to może wydłużyć czas pracy baterii aż do czterech godzin w każdym 12-godzinnym cyklu.
The most common battery charging system for smart contact lenses requires metal electrodes in the lens, which are harmful if they are exposed to the naked human eye. Meanwhile, another mode of powering lenses, induction charging, requires a coil to be in the lens to transmit power, much like wireless charging pad for a smartphone. Our tear-based battery eliminates the two potential concerns that these two methods pose, while also freeing up space for further innovation in the development smart contact lenses.
Dr. Yun Jeonghun, Nanyang Technological University
Sam akumulator wykonany jest z materiałów biokompatybilnych. Podczas opracowywania nie użyto żadnych przewodów ani „toksycznych materiałów”. Jak zapewniają naukowcy w odróżnieniu od innych podobnych projektów ma to zapewnić większy komfort.
Zastosowanie tego typu soczewek jest praktycznie nieograniczone. Biorąc pod uwagę sposób ich osadzenia pole widzenia praktycznie może pokrywać cały nasz obszar widzenia. Oczywiście należy przy tym zwrócić uwagę, że punkt ostrości to zaledwie kilka procent przestrzeni jaką widzimy. Ważnym elementem będzie komunikacja z urządzeniami IoT takimi jak urządzenia telemedyczne monitorujące nasze funkcje życiowe. Soczewki będą mogły na bieżąco wyświetlać informacje o stanie zdrowia w przypadku chorób przewlekłych. Mogą stanowić rozwiązanie dla nawigacji czy obecnie montowanych paneli HUD w samochodach. Wszelkie niezbędne informacje będziemy mieli przed oczami bez konieczności posiadania drogiej elektroniki na pokładzie samochodu. Informacje, powiadomienia, analizy obrazu przy wsparciu algorytmów AI i ML. To wszystko może się ziścić w niedalekiej przyszłości i nośnikiem będzie mała, niepozorna soczewka.
Więcej o projekcie znajdziecie w oficjalnym dokumencie.