Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Bo zapewne niewielu z was wie, że krakowski szpital na Klinach jako pierwszy w małopolsce wprowadza technologię MR pod swój dach.
Oczywiście nie zrobi tego samotnie. Zajmie się tym polska firma MedApp zajmująca się rozwiązaniami mixed reality dla medycyny. Będzie ona wdrażała swój autorski produkt, CarnaLife Holo ułatwiający pracę lekarzom w przygotowaniu do operacji nowotworów szyjki i trzonu macicy.
CarnaLife Holo to moduł wspomagający zaawansowaną wizualizację skanów z obrazowania medycznego 3D. Należą do niego tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, echokardiografia czy angiografia rotacyjna. System pozwala widzieć lekarzowi wykonującemu zabieg wirtualne obrazy organów i tkanek narządów rozrodczych. A wszystko to naniesione na fizyczne ciało pacjenta. Daje to niespotykaną do tej pory w medycynie możliwość interakcji.
System, bazując na medycznych danych obrazowych, pozwala tworzyć holograf odzwierciedlający prawdziwą strukturę obszaru anatomicznego. By lepiej przygotować lekarza do operacji, wykorzystuje tzw. rzeczywistość mieszaną.
Na podstawie tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), USG czy też innych modalności dostępnych w standardzie obrazowania DICOM tworzy się wirtualny, trójwymiarowy obraz pacjenta
Marek Wypych, MedApp
Higiena pracy to podstawa
Specjalista taki jak kardiolog, radiolog, lekarz, chirurg lub inny klinicysta, ma możliwość, między innymi, obracania się, patrzenia do wewnątrz i przeglądania zeskanowanej części ciała w celu uzyskania scenariuszy przedoperacyjnych i śródoperacyjnych. We wszystkich dziedzinach chirurgii utrzymanie aseptyki w sterylnym polu chirurgicznym jest jednym z najważniejszych problemów personelu chirurgicznego, aby zminimalizować ryzyko zakażenia pacjenta. W większości sal operacyjnych chirurg może przeglądać dane pacjenta, takie jak tomografia komputerowa, MR, 3DRA lub skany ECHO na ekranach przymocowanych do ściany, co wymaga od niego opuszczenia pola operacyjnego lub wyświetlenia informacji z odległości.
W tym przypadku nieocenioną pomocą stają się headsety i okulary zakładane na głowę chirurga. Pozostają tam one przez cały okres zabiegu i nie zanieczyszczają miejsca operacji. Te urządzenia mogą wzbogacić widok chirurga o obrazy i informacje. Obecna wersja modułu CarnaLife Holo wykonuje rendering objętościowy z funkcją transferu kolorów i zaawansowanym cieniowaniem. Opcjonalnie zawartość może być wyświetlana na goglach HoloLens w czasie rzeczywistym za pomocą połączenia Wi-Fi.
Trafiają do nas pacjentki z nowotworami, po przebytym już wcześniej zabiegu, na przykład cięciu cesarskim czy zabiegu na jelicie grubym. To są sytuacje, w których operacja jest bardziej skomplikowana, gdy mamy zrosty, blizny i podejście do operowanego obszaru może być trudniejsze. Dzięki CarnaLife Holo lekarz jeszcze przed operacją w holograficznym obrazie może zobaczyć różne szczegóły. Może też się przygotować, zaplanować zabieg, by w jego trakcie nie podejmować nagłych decyzji.
Joanna Szyman, prezes zarządu Szpitala na Klinach
Wszystko to stanowi ułatwienie nie tylko dla samego lekarza. Świadomość pacjenta o możliwości dogłębnej, bezinwazyjnej analizy problemu przed dokonaniem operacji także wpływa na jej przebieg. Komfort psychiczny odgrywa olbrzymie znaczenie. Zwłaszcza jeśli mówimy o pacjentkach z przebytymi chorobami nowotworowymi. Mamy nadzieję, że to początek nowej ery w polskiej chirurgii.