Najpierw zaczynamy jednym, potem dwoma wskazującymi. A im więcej piszemy, angażujemy w to wszystkie 10. Tak wygląda ewolucja nauki pisania na klawiaturze. Ale problem pojawia się jeśli nie mamy do czynienia z fizyczną klawiaturą. Dział badawczy Facebook’a ma na to odpowiedź.
W zasadzie do dnia dzisiejszego nikt chyba nie pochylił się nad problemem wprowadzania tekstu w przestrzeni wirtualnej. Na chwilę obecną rządzą wszelkie klawiatury zawieszone przed naszym nosem. Pozostaje nam mozolne wklepywanie pojedynczych znaków przy pomocy kontrolera. Ruch i trigger, ruch i trigger… w ten sposób nie mamy najmniejszych szans na możliwość szybkiego pisania. Jak już kiedyś wspomniałem żadne urządzenie nie zastąpi naszych najlepszych dziesięciu wskaźników jakimi są nasze palce. I tak też uważa działa badawczy Facebook. Pracują oni nad lepszym systemem wprowadzania tekstu. Efekty:
PinchType to pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się szalony. Ale po głębszym zastanowieniu może mieć sens. Klawiatura została podzielona na kilka obszarów. Aby mieć dostęp do każdego z nich należy wykonać odpowiedni ruch palcami. A w zasadzie tzw. “Pinch” czyli złączenie kciuka z innym palcem. W ten sposób uaktywniamy jeden z obszarów. I tutaj zaczyna się magia, gdyż sami nie wybieramy interesującej nas litery z danej grupy. Robi to za nas specjalny algorytm. Wybierając odpowiednie grupy, system stara się złożyć słowo jakie (teoretycznie) nas interesowało. Oczywiście jest też możliwość wyboru potencjalnego słowa z menu podręcznego.
Przypomina to trochę system podpowiedzi znany z telefonów komórkowych. I szczerze powiedziawszy sam z niego korzystam i sprawdza się całkiem przyzwoicie. Według badaczy PinchType oferuje średnią szybkość pisania na poziomie 12 słów na minutę. Standardowa klawiatura QWERTY to średnio 40 słów na minutę, a w przypadku klawiatur na naszych smartfonach liczba ta spada do 35. Jak widać jeszcze długa droga, aby pisanie w VR było chociażby minimalnie gorsze od tego w “realu”.
Nie wiemy, kiedy i czy w ogóle w tej formie Facebook wprowadzi PinchType do naszego menu eksperymentalnego w goglach Oculus Quest. Ale byłaby to na pewno ciekawostka.