Od momentu, kiedy na CES 2020 zadebiutowało wiele modelu okularów AR, wiedziałem, że rok 2020 może być przełomowy. I dla potwierdzenia tej tezy chirurdzy sięgają po okulary Vuzix Blade jako narzędzie wspierające zabiegi chirurgiczne.
Można by się pokusić o stwierdzenie, że na naszych oczach zostaje przełamana pewna bariera. Mianowicie coś, co do tej pory zarezerwowane było w większości dla sprzętu z półki MR dostało w policzek. Wsparcie lekarzy przy zabiegach i operacjach do tej pory kojarzyło się raczej z Hololens (Apoqlar, MedApp) czy Magic Leap (BrainLab). Sprzęt pokroju Vuzix Blade widziany był raczej na głowach inżynierów w wielkich halach czy na placach budowy. Jak się okazuje nic bardziej mylnego. Technologia rozszerzonej rzeczywistości dosyć dobrze poradzi sobie na zakurzonych placach budowy jak i sterylnych salach operacyjnych.
To przede wszystkim precyzja
Ale sukces ten nie zostałby osiągnięty bez odpowiedniego wsparcia ze strony oprogramowania. Platforma do wymiany stawu kolanowego w AR firmy Medacta (NextAR), otrzymała w lipcu zeszłego roku zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Wykorzystuje przedoperacyjną tomografię komputerową kolana pacjenta do planowania operacji. Dokładnie te same obrazy wykorzystane są w trakcie operacji przy zastosowaniu okularów AR. Vuzix Blade umożliwiają chirurgowi wizualizację struktur kolana i śledzenie postępów w czasie rzeczywistym. A wszystko to bezpośrednio na polu operacyjnym, bez konieczności patrzenia na ekran komputera.
It’s like a car that has the speedometer projected on the windshield, so you don’t have to look down when you’re driving. Everyone knows how to drive home, but you use GPS technology to find the best and most efficient route to take.
Jonathan Vigdorchik, MD, chirurg ortopeda
Dr Vigdorchik zauważył, że wizualizacja na tak wysokim poziomie zapewniana przez platformę Medacta pozwala na ultraprecyzyjne ustawienie i pozycjonowanie implantu kolana. Przekłada się to przede wszystkim na bezpieczeństwo i finalny sukces zabiegu u pacjenta.
Over the past few years, we’ve learned that optimal balancing of the knee ligaments results in a joint replacement that feels more natural and lowers the risk of instability. Every person’s knee is different in terms of their ligaments. Some ligaments are tighter, some are looser. The platform provides direct tracking of the collateral ligaments and a 3D analysis of soft tissue throughout the whole range of motion during surgery, and this allows for optimal ligament balancing for each patient.
Jonathan Vigdorchik, MD, chirurg ortopeda
To także korzyści ekonomiczne
Sprzęt wykorzystany do tego typu zabiegów jest lekki oraz kompaktowy. To pozwala na używanie go nie tylko w szpitalnych salach operacyjnych lecz ambulatoryjnych ośrodkach chirurgicznych. Dodatkowo, na co zwraca uwagę doktor, wykorzystanie technologii AR skraca czas wykonywania zabiegu. To z kolei zwiększa “przepustowość” systemu i pozwala na przeprowadzenie większej ilości zabiegów w określonym czasie.
Czy zatem możemy powiedzieć, że konkurencją dla technologii MR w medycynie staną się tańsze okulary AR? Biorąc pod uwagę fakt ich dynamicznego rozwoju w najbliższej przyszłości będą one mogły stanąć w szranki z Hololens czy Magic Leap. A kto wygra? Czuję, że dowiemy się niebawem.