W warszawskim szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w dniach 16-19 lipca odbyły się pierwsze testy sprzętu zakupionego w ramach programu SIMVID. Są to laparoskopowe symulatory wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim będzie możliwość szkolenia lekarzy w zakresie wideochirurgii.
Samo wydarzenie przeszło niestety bez większego echa. Być może spowodowane było to okresem wakacyjnym. Teraz już mamy się czym pochwalić. Bardzo często piszemy o prowadzonych szkoleniach z zakresu ogólnej chirurgii, które odbywają się w innych Państwach. Prym wiodą tutaj Stany Zjednoczone. Technologia jest już ogólnie dostępna więc jedyna bariera to oczywiście finanse. Jak wiemy nasza służba zdrowia nie jest w dobrej kondycji więc angażowanie sporych środków w takie rozwiązania może nie spotkać się z przychylnością opinii publicznej. Tym razem udało się sfinansować zakup sprzętu. Program SIMVID został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia kwotą 5 mln złotych.
Pracownia, w której odbywają się warsztaty została wyposażona w 5 dwustanowiskowych symulatorów laparoskopowych wirtualnej rzeczywistości. Każde stanowisko jest przystosowane do pracy zespołowej. Składa się na nie urządzenie laparoskopowe sprzężone z goglami VR. W programie wykorzystano gogle Oculus Rift. Koszt całego, jednego stanowiska to 685 tysięcy złotych.
Doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka docenia zalety całego rozwiązania. Według niego daje to możliwości zaproszenia ponad setki chirurgów na blok operacyjny aby asystowali przy zabiegach i w ten sposób odbywali szkolenia. Podkreśla także, że daje to olbrzymie możliwości doświadczonemu zespołowi kierowanemu przez profesora Piotra Kalicińskiego.
Sam profesor Kaliciński (kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów) dodaje, że wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości zmniejszy liczbę powikłań chirurgicznych. Technologia daje możliwość zidentyfikowania problemów i błędów podczas zabiegów i ich eliminacje w czasie warsztatów. Dodaje, że dotychczasowy proces szkolenia młodych lekarzy opóźniał cały proces ich kształcenia w zakresie takich praktyk.
W ramach całego projektu SIMVID, który planowany jest na 2 lata, ma zostać przeszkolonych 120 lekarzy w zakresie podstawowym i 60 w zakresie zaawansowanym.
Lubimy takie informacje gdzie na naszym rodzimym rynku poszczególne instytucje zaczynają dostrzegać zalety rozwiązań XR.