Już od dawna wiemy, że Polska słynie z najlepszych programistów na świecie. Nasze studia gamingowe nie mają się czego wstydzić w porównaniu z zagranicznymi. Dlatego też coraz częściej, nawet niewielkie inicjatywy są dostrzegane za granicą. Tak jest w przypadku niewielkiego, jednoosobowego studia Kubold, za którym stoi Jakub Kisiel.
Dwa dni temu do sklepu Magic Leap Store trafiła nietypowa aplikacja polskiego studia Kubold. Dinosaur Kit to tak naprawdę puzzle 3D dla miłośników paleontologii ale i nie tylko dla nich. Wydaje się, że zabawę z tego będzie miał każdy.
Idea polega na złożeniu szkieletu dinozaura, który składa się z dziesiątków części. Może wydawać się to trywialne i proste, jednak patrząc na materiał wideo chyba takie do końca nie jest. Świetnym pomysłem jest to, że mamy w ręku wirtualną pęsetę, którą łapiemy poszczególne elementy.
Aplikacja oferuje na razie tylko dwa szkielety dinozaurów: velociraptora i protoceratopsa. Uruchamiając ją, na początku okulary skanują naszą przestrzeń tak jak w przypadku większości aplikacji ML. Po odnalezieniu płaskiej powierzchni zaczyna się cała zabawa.
Mamy do wyboru dwa tryby: Complex i Simple. Jak łatwo się domyślić różnica polega na ilości dostępnych elementów. W przypadku trybu Complex zamieniamy się w prawdziwego paleontologa. Ilość elementów przytłacza ilością. Kości są podzielone na naprawdę małe fragmenty. Jednak aplikacja w tym przypadku posiada bardzo dobrą funkcję. Mianowicie możliwość zapisu postępu. Daje nam to dużą elastyczność. W każdej chwili możemy przerwać zabawę, nie tracąc naszej mozolnej pracy.
Tryb Simple jest dla nas bardziej łaskawy. Elementy są duże, a i samo składanie szkieletu jest prostsze. Kiedy dojeżdżamy do miejsca, w którym powinna znaleźć się kość, zostaje ona “przyciągnięta” na swoje miejsce.
Nagroda
Po zakończeniu układania czeka na nas ciekawe widowisko. Nasz ułożony szkielet ożywa. Model już nie jest samym szkieletem, ale w pełni wymodelowanym dinozaurem, który wchodzi z nami w interakcję. Modele posiadają proste animacje poruszania się, a w ich trakcie możemy posłuchać kilka ciekawostek opowiadanych przez narratora.
Nasuwa się pytanie czy tego typu aplikacja dawała by tyle radości gdyby korzystała z technologii VR. Tam można byłoby się pokusić o modele naturalnych rozmiarów. Jednak gogle Magic Leap dają poczucie bliskości z otoczeniem i wrażenie, że na stole faktycznie mamy żywe stworzenie. Mixed Reality pozwala na wirtualną interakcję, ale zarazem nie wycina nas z realnego otoczenia.
Jakub Kisiel
Karierę swoją zaczynał w 2004 roku jako 3D animator w mało znanej firmie Tannhauser Gate. Jednak potem brał udział w projektach takich firm jak People Can Fly czy CD Project RED. Był Lead Animatorem przy grze Bulletstorm czy Gears of War: Judgment. Grając w grę Wiedźmin III możecie podziwiać jego pracę, ponieważ jako Senior Animator tworzył animacje samego Geralta. Ma swój udział przy pracach nad Vanishing of Ethan Carter studia The Astronauts. Obecnie pracuje nad swoimi własnymi produkcjami jako developer niezależny pod szyldem Kubold.
Mamy nadzieję, że aplikacja będzie wzbogacana o kolejne modele dinozaurów.