W ostatnich dniach IBM złożył wniosek o opatentowanie technologii, która pozwala na cenzurowanie video. Czyli jedną z funkcji jaką posiadał system monitorowania dzieci “Arkangel”, poznanego w antologii Charliego Brookera.
W 2017 ukazał się 4 sezon „Black Mirror”, brytyjskiego serialu fantastycznonaukowego. Ta antologia w mroczny sposób skupia się na tematach dotyczących współczesnego społeczeństwa. Ukazuje negatywny wpływ nowych technologii na nasze życie. Mimo, że ostatni sezon miał premierę niespełna rok temu, to można się zastanawiać czy serial nadal nazywać powinniśmy „fikcyjnym odzwierciedleniem naszej rzeczywistości”? Chyba raczej nie, bo to co jeszcze niedawno wydawało nam się science fiction, staje się właśnie naszą rzeczywistością. Wszystko za sprawą nowego patentu IBM.
Dla tych, którzy nie oglądali jeszcze „Black Mirror” (do czego gorąco zachęcam), wcześniej wspomniany system umożliwiał, za pomocą wszczepionego implanta, monitorowanie swoich dzieci. Ale również powodował zamazywanie filtrem obrazów, które powodowały strach lub podniecenie. I właśnie ta ostatnia funkcja do złudzenia przypomina patent IBM. Cenzuruje on nagrania video poprzez identyfikowanie pokazywanych treści i przesłanianie ich innym obrazem lub rozmywanie.
“The system may, for example, process a video stream and modify the video stream, in real time, so as to provide a modified (e.g. censored) video stream wherein protected entities or content of the environment which are present in the video stream are replaced or obscured by graphical element or effect, thereby preventing a viewer of the modified video stream from viewing the confidential information,”
Cały system IBM oparty jest na sygnale VLC (Visual Light Communication), który pozwala na przesyłanie danych z szybkością 10 Mbit na sekundę. W patencie wspomniano także o technologii AR i wymieniono HoloLens, jako urządzenie, które mogłoby wykorzystać wizualną cenzurę treści video, na żywo w czasie rzeczywistym.
Ciekawe jest jak odbieramy nowe technologie, kiedy są one prezentowane jako inwencja twórcza reżysera. Jak inaczej na nie patrzymy gdy okazuje się, że stają się naszą rzeczywistością. Myślę, że patent IBM pokazuje w zupełnie nowym świetle możliwości wykorzystania technologii AR. Warto się także zastanowić nad ingerencją technologii w nasze życie.