Za nami kolejne w tym roku wydarzenie organizowane zdalnie przez Apple. Tytuł “Hi, speed”, sugerować mógł wiele. Firma z Cupertino rozpoczęła od prezentacji nowego, inteligentnego głośnika HomePod Mini. Nie ulega jednak wątpliwości, że głównym bohaterem był najnowszy iPhone 12. Ewolucja najpopularniejszego smartfonu na Świecie przyniosła nie tylko mocno odświeżony design, ale również nowe rozwiązania technologiczne.

LiDAR iPhone 12
Prezentacja sensory LiDAR w iPhone 12.

Zestaw kamer wzbogacony o LiDAR

Podobnie jak to miało miejsce w kwietniu, przy okazji premiery iPada, iPhone w wersji Pro również zyskał cyfrowy LiDAR. Nowy sensor rozszerza możliwości iPada o widzenie przestrzenne, dostarczając precyzyjną mapę głębi otaczającej nas przestrzeni. Ruch ten jest wspaniałą wiadomością dla przyszłości rozszerzonej rzeczywistości opartej o ARKit. Dzięki sensorowi LiDAR doświadczenia AR działają z niespotykaną dotąd szybkością, wykrywając powierzchnie w mgnieniu oka. Sensor w połączeniu z najnowszą wersją systemu iOS 14 wprowadza również wysokiej jakości okluzję.

Apple wprowadzając nowe technologie, poza mrugnięciem oka do deweloperów, w zwyczaju ma również wykorzystywać je praktycznie w samym produkcie. Nie inaczej jest w przypadku LiDAR’u. Jego obecność wykorzystana została do znaczącej poprawy auto-focusu dla zdjęć wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych. Rozwiązanie z pewnością sprawdzi się rewelacyjnie, a połączony z nowym formatem zapisu ProRAW pozwoli Apple skutecznie rywalizować z producentami popularnych amatorskich i półprofesjonalnych aparatów fotograficznych.

iPhone 12 z technologią 5G

iPhone 12 z Sub-6GHz oraz mmWave 5G

Kolejnym istotnym usprawnieniem smartfonu od Apple jest obsługa technologii 5G. Ogromna przepustowość połączona z bardzo niskimi opóźnieniami jest bardzo istotna w kontekście dalszego rozwoju rozszerzonej rzeczywistości. Dobrej jakości doświadczenia charakteryzują się rewelacyjną, często fotorealistyczną grafika. Jakość ta wymaga jednak rozbudowanych modeli 3D o wysokiej rozdzielczości teksturach. Zasoby te często ładowane są dynamicznie. Wolne lub niestabilne połączenie internetowe potrafi całkowicie zabić pozytywne odczucie użytkownika.

Nie bez znaczenia jest również interakcja z wieloma użytkownikami jednocześnie. Na aktualnym etapie rynku, problem ten szczególnie widoczny jest w grach. Powstaje jednak coraz większa ilość aplikacji biznesowych, w których płynność interakcji pomiędzy członkami zespołu będzie przekładała się bezpośrednio na ich produktywność, a co za tym idzie zysk firmy.

Apple UI chip.

HomePod Mini z UWB na pokładzie

Jak wspominaliśmy we wstępie całe wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji wersji Mini głośnika HomePod. Samo urządzenie w ciekawy sposób wzbogaca rozwiązanie smart home rozwijane przez Apple. Istotne może być jednak również z perspektywy platformy opartej o ARKit. Firma z Cupertino wprowadziła bowiem do swojego głośnika chip U1, oferujący technologię radiową Ultra-wideband. Jest to technologia charakteryzująca się przestrzennymi możliwościami lokalizacyjnymi z dokładność pozycjonowania na poziomie kilku centymetrów.

Posiadanie w domy czy biurze kilku głośników HomePod pozwoli Apple na zbudowanie infrastruktury sprzętowej pozwalającej lokalizować zarówno samych użytkowników doświadczeń AR (np. tych niewidocznych w kamerze) jak również urządzeń czy przedmiotów mogących aktywnie w takich doświadczeniach uczestniczyć.

Podsumowanie

Nowe rozwiązania takie jak LiDAR czy 5G wprowadzone do najnowszych urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka dają ogromne nadzieje na szybkie nadejście kolejnej rewolucji technologicznej, gdzie będziemy mogli porzucić małe i ograniczone ekrany na rzecz rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.