Jeśli Palmer Luckey jest Wam obcy, musicie koniecznie nadrobić lekturę. Jest to współzałożyciel startupu Oculus. To on jest po części odpowiedzialny za stan w jakim znajduje się dzisiejszy VR. Jednak po wielu turbulencjach życiowych został zepchnięty na margines (ze swoim lub bez swojego udziału). Jednak nie odpuszcza i co jakiś czas słychać o jego inicjatywach.
Od dłuższego czasu na forach poświęconych goglom Oculus, można przeczytać o problemach użytkowników z wbudowanymi słuchawkami. A w zasadzie z ich kompletną awarią. Bardzo szybko temat ten został podjęty przez samego Palmer’a. Okazuje się, że wada, która powoduje usterkę jest fabryczna i występuje niemalże w każdej wersji okularów. Jakiś czas temu, założyciel Oculusa zapowiedział na swoim blogu, że posiada już zestaw naprawczy, który będzie dostępny w najbliższym czasie. Teraz ogłosił, że zestaw “RR1” (Rift Repair One) będzie dostępny za darmo.
Jeśli macie gogle Oculus i borykacie się z tym problemem, ich naprawa z tym zestawem okazuje się banalnie prosta. Nie wymaga ona posiadania żadnej tajemnej wiedzy czy narzędzi. Cała operacja polega na zmostkowaniu lewego i prawego gniazda słuchawek osobnym kablem zawartym w zestawie. Operacja jest bardzo podobna do tej, którą przedstawił jeden z YouTuberów na swoim kanale
Luckey rok temu odkupił kilka uszkodzonych sztuk gogli od użytkowników, którzy borykali się z tym problemem i opisywali swój problem na serwisie Twiter i Reddit. W ten sposób udało mu się ustalić przyczynę usterki, która tkwiła w okablowaniu znajdującym się w opasce okalającą naszą głowę. Kto jak kto ale Palmer zna “swój” produkt jak nikt inny. Jak dodaje, większość usterek polega na zerwaniu wiązki odpowiedzialnej za uziemienie prawej słuchawki. Jego zestaw naprawczy pomaga także w sytuacji kiedy prawa i lewa słuchawka przestaje działać.
Co ciekawe, jeśli ktoś boryka się z całkowitą utratą dźwięku ze zintegrowanych słuchawek, RR1 pozwoli na podłączenie słuchawek zewnętrznych. Dostępne okablowanie prawdopodobnie będzie posiadać gniazdo jack 3.5mm.
Oczywiście pierwszą linią obrony jaką proponuje Palmer jest kontakt z supportem Oculus. Jeśli jest to produkt pogwarancyjny, prosi o kontakt pod adresem RiftRepairOne@gmail.com.
Co skłoniło Palmera do takiego posunięcia?
Properly functioning, high quality audio that does not rely on fumbling with third party headphones and cables is an important part of getting users to regularly engage, and the market research bears it out – there is a reason everyone is building audio into their headsets, even companies that initially doubted the importance.
Wielki come back?
Z powyższym stwierdzeniem ciężko się nie zgodzić. Jednak otwartą kwestią pozostaje fakt udostępniania RR1 za darmo. I to w sytuacji, kiedy “ojciec założyciel” został zmarginalizowany jako twórca Rift. Może być to sygnał dla obecnych włodarzy Oculusa (czyli Facebook), że pozostawianie dosyć sporej społeczności bez rozwiązania pogwarancyjnego, może zaszkodzić producentowi oraz samemu produktowi. Z drugiej strony może Luckey ma pomysł jak wrócić do biznesu, który sam zapoczątkował?