Oni chyba sami się tego nie spodziewali. Zamówienia na Bigscreen Beyond 2 ruszyły w zeszły czwartek. Pierwszy dzień sprzedaży był równy sześciu miesiącom sprzedaży Beyond 1. To jest imponujący wynik, zwłaszcza w dobie panowania Meta.
Sama premiera nie była zaskoczeniem. Bigscreen już wcześniej zapowiadał, że czeka nas „odświeżenie” obecnie panującej wersji Beyond 1. Jednak dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że nazwanie tego „odświeżeniem” jest sporym niedopowiedzeniem. Otóż Bigscreen bez ceregieli wchodzi w szranki z gigantami tj. Meta czy HTC. Oczywiście należy tutaj pamiętać, że jest to sprzęt PC VR i jego filigranowość wynika z braki wielu komponentów „na pokładzie”. Ale dla mnie nie stanowi to problemu.
In just the first 25 minutes, Beyond 2 outsold the first day of Beyond 1 sales. In the first hour, we’ve doubled Beyond 1 launch day sales.
Bigscreen blog
Pierwsza zmiana jaką chwali się producent to duży wzrost pola widzenia (FOV) i przejrzystości. A to za sprawą zastosowaniu nowych soczewek typu pancake. Zapewnia, że wertykalne pole widzenia osiąga nawet 116 stopni. Mało? Jeśli tak uważacie to spójrzcie na porównanie gabarytów Quest 3 i Beyond 2. O wadze już nie wspomnę (107b gramów)Jest to wynik naprawdę imponujący, aczkolwiek nie obeszło się bez kompromisów. Ale o nich później. Kolejną cechą jest zmienne IPD oraz system śledzenia wzroku. W oby tych przypadkach Bigscreen nie poszedł na skróty… bo nie mógł. System śledzenia wzroku zastosowany w wersji Beyond 2 to najmniejszy jaki jest dostępny na rynku. Przyzwyczajeni jesteśmy do „gotowca” w postaci Tobi. Jednak tutaj priorytetem było utrzymanie jak najniższej masy oraz jak najmniejszego rozmiaru.
Na powyższym filmie świetnie zaprezentowali sposób ich zakładania. Ich uniwersalność pod kątem strapów onieśmiela. Można praktycznie dostosować go idealnie do swoich potrzeb oraz rozmiarów głowy.
A jak wygląda ogólna specyfikacja?
- FOV: 116°
- Waga: 107 gramy
- IPD: Zakres: 48mm to 75mm (fizycznie: 55mm – 70mm)
- Rozdzielczość: 2,560 × 2,560 na oko
- Odświerzanie: 90Hz, 75Hz
- 6DOF: SteamVR
- Wymagania śledzenia : latarnie SteamVR 1.0 i 2.0
- Śledzenie wzroku: wersja Beyond 2e
- Pełne śledzenie ciała: Kompatybilne z trakerami SteamVR (HTC Vive, Tundra)
- Kontrolery: Kompatybilne z kontrolerami SteamVR (Valve Index Controllers)
Wymagania co do PC:
- Wejście audio: podwójne mikrofony
- Wyjście audio: wbudowane głośniki w Audio Strap (nie będące w komplecie)
- Port akcesoriów: 1 × USB-C
- Kabel: 5m optyczny
- GPU: Nvidia RTX 2070 lub AMD RX 5700 XT lub nowszy (wymagane DisplayPort 1.4 i DSC)
- CPU: Quad-core Intel lub AMD
- Porty: 1 × DisplayPort 1.4, 2 × USB 3.0
- OS: Windows 10 lub Windows 11

Wspominałem o pewnych kompromisach…
Wielkość headsetów z jakich korzystamy wynikać może z dwóch powodów. Pierwszy z nich dotyczy sprzętu standalone. Pomijam już kwestie baterii, ale praktycznie zawierać one muszą wszystko co konieczne do działania bez konieczności podłączenia pod PC. Jednak drugi powód jest bardziej prozaiczny. Chodzi o stopień immersji. Dostęp zewnętrznego światła do wyświetlaczy zakłóca doświadczenie i sprawia, że nie jesteśmy w pełni zanurzeni w wirtualnym świecie. Budowa Beyond 2 powoduję, że światła tego wpada bardzo dużo. Z podobnym problemem zmaga się Lynx-R.
Na pomoc przychodzą wszelkie dodatki sprawiające, że nasza twarz dokładnie przylega do okularów. Bigscreen pokusił się nawet o wersję indywidualną. Za pomocą aplikacji mobilnej na telefony Apple możemy zeskanować naszą twarz. Skan taki wysyłamy do producenta, a on przygotowuje dla nas w pełni indywidualną obudowę z lekkiej pianki. A co jeśli chcemy aby z naszego sprzętu korzystali inni? Jest także dostępna nakładka większa gabarytowo, ale bardziej uniwersalna.
Beyond 2 i 2e (z opcją śledzenia wzroku) są wyceniane odpowiednio na $1019 i $1219 dolarów. Warto dodać, że jeśli jesteście w posiadaniu wersji Beyond 1 czeka was zniżka. Odpowiednio $849 za wersję Beyond 2 i $1049 za wersję Beyond 2e. Więcej dowiecie się na stronie producenta.