Może zawrotnej kariery nie zrobiły, ale skutecznie pokazują w jakim kierunku okulary AR powinny iść. Mamy do czynienia już z piątą generacją okularów Snap. I firma nie składa broni. Właśnie pokazali nowe funkcje, a obsługa GPS jest jedną z ciekawszych.
It’s been six months since we introduced our fifth generation of Spectacles. To celebrate, we’re announcing new Lenses and platform features, another way for AR developers to be rewarded financially, as well as sharing a candid interview featuring our CEO, Evan Spiegel, and Spectacles developer, Aidan Wolf.
W ten sposób firma świętuje kolejną odsłonę swojego flagowego sprzętu AR. Na oficjalnej stronie pojawiła się informacja o tym, jakie zmiany przygotowali tym razem. Na początek najważniejsza z nich, a mianowicie lokalizacja. Snap od początku kładł nacisk szeroko pojętą rozrywkę na zewnątrz. Filmy pokazujące wspólne rysowanie w parkach lub uganianie się za wirtualnymi maskotkami może nie chwytają mocno za portfel inwestorów. Jednak pokazują, jak firma wyobraża sobie ich rozwój. I aż na usta ciśnie się porównanie z największym hitem AR outdorowym, czyli grąNinatic. Dlatego też informacja o wdrożeniu obsługi geolokalizacji może wnieść wiele dobrego. Mamy do dyspozycji system GPS, GNSS (Global Navigation Satellite System) oraz kompas.
Snap już pokazuje na kilku przykładach swoich partnerów w jaki sposób można wykorzystać nowe funkcje:
NavigatAR – firma Utopia Labs to przykład, który pokazuje, jak GPS, Snap Map Tiles i kierunek kompasu mogą pomóc dostać się z punktu A do punktu B.
Path Pioneer to kolejny przykład na wizualizację tras po jakiej możemy poruszać się na otwartej przestrzeni.
Wspomniany już Niantic aktualizuje zakres rozrywki przestrzennej w najnowszej aktualizacji Peridot Beyond. Dzięki trybowi wieloosobowemu można teraz zobaczyć i wchodzić w interakcję ze swoim Dot i Dots znajomych w tej samej sesji. Ta aktualizacja łączy również Spectacles i grę mobilną Peridot, umożliwiając postęp w doświadczeniu okularów AR, aby nagrodzić Cię na urządzeniu mobilnym.
Ważna informacja są także usprawnienia w przypadku systemu wykrywania gestów i dłoni. Poza wirtualną klawiaturą, system potrafi także rejestrować to co z naszymi dłońmi się dzieje. Do ciekawych opcji należy system wykrywania telefonu w naszych dłoniach czy gest „chwytania”. Mają one na celu wyeliminować często fałszywe wykrywanie intencji użytkownika.
Okulary na abonament
Jeśli do tej pory nie mieliście okazji przetestować sprzętu to warto się tym zainteresować. Zwłaszcza biorąc pod uwagę model w jakim możecie wejść w ich posiadanie. Otóż nie trzeba wydawać xxx dolarów, aby rozpocząć zabawę a potem rzucić je w kąt. Wystarczy jeśli zarejestrujecie się do programu developerskiego Snap. Otrzymacie możliwość ich wypożyczenia za $99 miesięcznie (+ podatek, co daje w ostateczności w PL kwotę $123). Warto przy tym pamiętać, że zobowiązujecie się na minimum 12 miesięczny okres abonamentowy. Jest jednak jeden minus zabawy ze sprzętem od Snap. Niestety jesteście skazani na dedykowany, autorski soft jakim jest Lens Studio.