A w zasadzie nie tyle co na okulary AR, a bardziej na HMD (Head Mounted Display), który nosić mamy na nosie. To dosyć nowatorskie podejście do tematu, ale jak wynika z pierwszych prezentacji to może mieć sens.
Amalgamated Vision to firma zajmująca się na co dzień “projektowaniem optycznym”. Skupia się zwłaszcza na tworzeniu wirtualnych wyświetlaczy siatkówkowych do zastosowań w rozszerzonej rzeczywistości. Firma ogłosiła niedawno przyznanie patentu amerykańskiego na “Wearable Display for Near-to-Eye Viewing”, czyli laserowe urządzenie optyczne potrafiące wyświetlać obraz blisko oka. Sama technika jest dosyć złożona i opisywana jest jako “aparat do obrazowania wykorzystujący konfigurację przekaźnika źrenicy o konstrukcji koncentrycznej”. Ale mówiąc prościej wykorzystuje ona laser do generowania obrazu na naszych źrenicach.
Technologia inżynierii optycznej ma oferować rozwiązanie zapewniające podobne doznania co znane na rynku okulary AR. Urządzenie noszone blisko oka pozwoli użytkownikom korporacyjnym i konsumentom zobaczyć informacje oraz obrazy cyfrowe w rzeczywistości rozszerzonej. Lecz różnica polega na ich położeniu względem naszych oczu. Główne pole widzenia użytkownika nie jest w żaden sposób zasłonięte. To sprawia, że wyświetlacz taki staje się autentycznym HUD’em, znanym chociażby ze świata motoryzacji.
We have always believed that people do not want to be continuously distracted by digital data directly in front of their eyes as they complete tasks at work or go about their daily lives. Our radically different form factor and optical design makes it possible to engage with extended reality content or a spatial computing experience on an as-needed basis in a very small wearable display that doesn’t interfere with the user’s normal vision.
Dr. Adam Davis, założyciel Amalgamated Vision
Konkurencja nie może spać spokojnie
W porównaniu do typowych okularów AR, Davis pokazuje kilka czynników stawiających jego rozwiązanie ponad konkurencją:
- Umożliwia niskoprofilowe wyświetlanie poniżej podstawowego pola widzenia – nie blokuje normalnego widzenia
- Rozdzielczość dopasowana do ludzkiego oka
- Dosyć duże pole widzenia (43° x 25°)
- Zawsze ostry obraz dzięki konfiguracji wąskiej wiązki, bez soczewek korekcyjnych.
- Niezrównane nasycenie kolorów
- Intensywna luminescencja widoczna nawet w świetle słonecznym
W październiku zeszłego roku Amalgamated Vision został zwycięzcą konkursu NASA iTech dla innowacji. Mogą one pozytywnie wpłynąć na przyszłość eksploracji kosmosu z przewidywalnymi korzyściami dla ludzkości.
Więcej o technologii znajdziecie na stronie producenta.