Jeden z czołowych producentów sprzętu XR, właściciel jednej z najlepszych technologii wyświetlania obrazu, Bionic Display i absolutny lider technologiczny. Varjo od lat wyznacza kierunek w jakim rozwija się cała branża. A XR bez rozwiązań chmurowych nie ma przyszłości. Trzeba to zmieniać.

O platformie Varjo Reality Cloud pisaliśmy w zeszłym roku. I przyznaje, że podszedłem do tego pokazu z pewnym sceptycyzmem. Demo jakie zaprezentowali Finowie były dalekie od doskonałości. Rozumiem, że technologia jest na początku swojej drogi, jednak Varjo przyzwyczaiło mnie do pewnego standardu, którego mi tutaj brakło. Nie znaczy to od razu, że pomysł został przez mnie storpedowany. Koncepcja wydaje się nieunikniona i tylko pierwszy odważny zbierze laur zwycięstwa. Wszystko wskazuje na to, że na czele peletonu jest właśnie Varjo. Tym bardziej, że rozszerzają możliwości swojej platformy o streaming.

Nowa usługa dostępna jest tylko dla wybranych użytkowników programu wczesnego dostępu. Będą oni mogli po raz pierwszy wdrażać aplikacje i wszelkie inne doświadczenia VR/MR całkowicie z chmury. Treść jest przesyłana strumieniowo i co warto podkreślić z zachowaniem możliwości headsetów. Czyli mówimy tutaj o obrazie z rozdzielczością ludzkiego oka (Bionic Display). Firma twierdzi, że pomoże to odblokować nowe poziomy skalowalności i produktywności, ponieważ profesjonaliści chcą rozszerzać wykorzystanie immersyjnych możliwości współpracy.

Being able to achieve the same quality experience through Varjo Reality Cloud with less powerful local PCs is a game-changer for companies looking to scale their use of virtual and mixed reality. Now, with our new cloud streaming service, users can join photorealistic virtual experiences with almost any laptop with a dedicated NVIDIA GPU and a Varjo headset and start collaborating in an immersive environment.

Urho Konttori, founder i CTO Varjo
Amazon Web Services

Varjo po raz pierwszy ogłosiło swoją platformę Reality Cloud w czerwcu ubiegłego roku. Platforma umożliwia profesjonalistom z różnych branż przejście na zupełnie inny poziom współpracy. A wszystko przy udziale mocy obliczeniowej chmury, obsługiwanej przez Amazon Web Services (AWS) i procesory graficzne NVIDIA. Dzięki strumieniowemu przesyłaniu treści bezpośrednio z chmury zmniejszają się lokalne wymagania obliczeniowe. Zmniejsza się także potrzeba instalowania obsługiwanych aplikacji na lokalnym komputerze każdego użytkownika. Zamiast tego użytkownicy mogą po prostu założyć dowolny headset Varjo i dołączyć do sesji hostowanej w chmurze. W ten sposób mogą natychmiast rozpocząć współpracę praktycznie z każdego miejsca na świecie.

No, prawie z każdego. Jak wiemy, aby streaming był możliwy wymagany jest jakikolwiek dostęp do sieci. A ta powinna posiadać przyzwoitą przepustowość. A jeśli mówimy o przesyłaniu treści w takich wysokich rozdzielczościach nasuwa się od razu pytanie jakie łącza są wymagane do płynnej pracy. Korzystając z zastrzeżonego algorytmu strumieniowania, użytkownicy mogą przesyłać treści z Varjo Reality Cloud do urządzeń VR/XR z przepustowością zaledwie 35 megabitów na sekundę. Ponadto, według Varjo, cały ruch między lokalnym komputerem a serwerami, w tym sam strumień, jest szyfrowany i opracowany zgodnie z najlepszymi praktykami w branży.

With Varjo Reality Cloud, we are able to make high-fidelity immersion a key part of our design development and scale it effectively across locations.This is a turn-key solution that allows users with very different skill levels to be brought into an immersive environment to collaborate – something that hasn’t been possible before

Trevor Greene, Wizualizacja i design w Rivian
Varjo zawsze blisko motoryzacji

Firma Rivian zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych jako jedna z niewielu otrzymała wczesny dostęp do platformy Reality Cloud. Nie przejmujcie się, jeśli nazwa jest Wam obca, firma obejmuje niewielki rynek amerykański. Nie zmienia to faktu, że za pomocą oprogramowania Autodesk VRED, firma może przeprowadzać zdalne inspekcje projektów. Ma to też olbrzymi wpływ ze względu na obecnie panującą sytuację epidemiczną. Dzięki rozwiązaniu chmurowemu opartemu o AWS, prace projektowe mogą się toczyć bez względu na to, gdzie znajduje się zespół.

Varjo Reality Cloud jest wciąż w fazie rozwoju, a dostępności komercyjnej firma oczekuje w pierwszej połowie tego roku. Twierdzi także, że planuje rozszerzyć możliwości przesyłania strumieniowego w chmurze przy wykorzystaniu innego oprogramowania jeszcze w tym roku.