Tegoroczny CES 2021 będzie wyjątkowy, ponieważ odbędzie się jedynie wirtualnie. Ale może zostać zapamiętany także dzięki prezentowanym nowościom. Do takich z pewnością należą okulary AR ThinkReality A3 od Lenovo.

Czy ktoś pamięta headset ThinkReality A6? Była to próba wejścia Lenovo na rynek Mixed Reality. Niestety produkt ten nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Głównie z powodu jego niedoskonałości w porównaniu do konkurencji. Ale Lenovo się nie poddało i bardzo szybko rozpoczęło ścisłą współpracę z Varjo. Stacje robocze Lenovo stały się rekomendowanym sprzętem pod headsety fińskiego producenta. Ale na tym nie koniec.

Producent uchylił rąbka tajemnicy swojego nowego produktu. Okulary AR ThinkReality A3 do pracy potrzebują podłączenia pod PC lub wybrane modele smartfona firmy Motorola. Ogólnie model ten jest mniejszy, lżejszy i bardziej ergonomiczny od modelu A6.

Okulary zasilane są przez procesor Qualcomm Snapdragon XR1, który napędza stereoskopowe wyświetlacze o rozdzielczości 1080p. Lenovo chwali się, że dzięki takiej mocy okulary mogą wyświetlać do pięciu wirtualnych ekranów. Czyli firma idzie w tym samym kierunku co Oculus czy Hololens i aplikacja Mirage. Zwiększanie biurowej powierzchni pracy staje się ostatnio dosyć popularne.

Lenovo ThinkReality A3

Wirtualne pulpity to raz, ale zdalna pomoc to drugi, popularny temat. Szybko zyskał zwolenników w okularach Hololens. Lenovo też nie chce być gorsze. Okulary posiadają pojedynczą kamerę 8MP RGB zapewniająca nagrywanie wideo w rozdzielczości 1080p. Idealnie do zdalnego szkolenia lub zdalnej pomocy. Dodatkowo okulary posiadają dwie kamery śledzące ruchy okularów w przestrzeni.

Co do samej technologii użytej do generowania obrazu, Lenovo zdecydowało się pójść śladami Nreal. Pomimo wcześniejszych spekulacji o korzystaniu z technologii falowodów (waveguides) znana chociażby z Hololens, firma postawiła na optykę typu “birdpath”. Obejmuje ona zwierciadła sferyczne, tzw. łączniki, które są zazwyczaj dużo tańsze w produkcji niż falowody, ale są również mniej jasne niż falowody.

Co do ceny i dostępności? Tutaj niestety firma milczy i niewiele wiadomo w tym temacie. O ile technologicznie model A3 stoi na naprawdę na wysokim poziomie to konieczność podłączenia ich pod komputer PC może być już problemem. Sprzęt tego pokroju powinien być jak najbardziej mobilny.