Marzyliście kiedyś o przemierzaniu nieskończonego, wirtualnego świata? Zbudowaniu tam domu? Prowadzenia własnego biznesu, na którym możecie zarabiać? Wasze marzenie może się ziścić już jutro.

Chyba każdy kto oglądał film Ready Player One zastanawiał się czy dożyje czasów kiedy będziemy mogli zagłębiać się w doświadczenia VR w podobny sposób. Tak naprawdę już posiadamy środowiska, sprzęt i technologię, która po części to realizuje. Ale brakuje cały czas elementu całkowitej wolności. Tym właśnie ma być Somnium Space 2.0. Jest to otwarta platforma społecznościowa oparta na mechanizmie blockchain. Zaczynamy zabawę od kupna parceli, na której posadowimy swój wymarzony dom. A dalej? Puszczamy wodzę fantazji.

Somnium Space 2.0

Cała siła w Somnium polega na jego kompletnej otwartości. Wchodząc w wirtualną przestrzeń tego świata stajecie się automatycznie jego częścią. Tak samo jak setki tysięcy innych graczy. Nie znajdziecie tutaj mechanizmów znanych wam z innych gier typu multiplayer. Lobby, pokoje, hostowanie gier, to wszystko odchodzi do lamusa. Stajemy się jednym, wirtualnym narodem stąpającym po tym samym, olbrzymim wirtualnym świecie.

Zagubieni w VR

CEO oraz założyciel  Somnium Space, Artur Sychov sam przyznaje, że zależało im na stworzeniu świata, w którym gracze będą mogli najzwyczajniej zgubić się na olbrzymich obszarach.

We are putting a lot of effort into the immersive aspect of our VR world. Players are able not only explore creations of each other, but ultimately get lost in the vast territories of a truly alive world (…) You can start a business and instantly monetize your ideas, visit the planetarium or museum, touch the water, or go mountain hiking.

Artur Sychov, CEO Somnium Space

Czy nie brzmi to jak “American Dream”? Można pokusić się o stwierdzenie, że Somnium Space pozwoli na zbudowanie własnego ‘Ja’ od początku. Własnego, wirtualnego “Ja”. Ale bez obaw, nie jesteśmy jeszcze na poziomie 100% immersyjności więc nie wpadałbym zbytnio w panikę z podłożem społeczno-psychologicznym. Aczkolwiek firma postarała się aby oddać świat jak najlepiej. Świadczy o tym chociażby dobowy system dnia czy zmiany pogody. Te dwa, podstawowe parametry już wpływają na nasze samopoczucie i ogólną więź ze światem. Staje się on bardziej naturalny.

Etherum

Jeśli ktokolwiek słyszał o Bitcoinach, zapewne obiło mu się także o uszy Etherum. Jest to platforma walutowa obsługująca kryptowaluty ether. Mówiąc prościej wszystko co możecie posiadać w świecie Somnium możecie zmonetyzować za pomocą kryptowaluty. I chyba jest to pierwsza gra/platforma VR, która decyduje się na taki krok. A im więcej użytkowników będzie posiadała platforma tym szerszy będzie rynek. Kupić i sprzedać można praktycznie wszystkie dobra zdigitalizowane tj. parcele pod budowę domów, dodatki, avatary, ubrania, środki transportu, elementy kolekcjonerskie i co nam przyjdzie do głowy. Somnium może stać się swoistym bazarem jak w filmie Valerian.

Twórcy zapewnili także możliwość tworzenia własnych elementów wirtualnego świata. Somnium posiada natywne wsparcie NFT (rodzaj unikalnego tokena), które pozwalać będzie między innymi na importowanie oraz osadzanie budynków na własnych parcelach. Do tego tworzenie własnych avatarów, możliwość ulepszania grafiki czy nawet własne SDK dla silnika Unity. Wszystko to razem tworzy praktycznie nieskończone możliwości.

Także jeśli jesteście w posiadaniu sprzętu od HTC, Oculus (Rift S, GO i Quest), czy Windows Mixed Reality od jutra możecie przyłączyć się do społeczności Somnium Space.