Mogło by się wydawać, że agencje pracujące nad kosmicznymi technologiami nie potrzebują ziemskiego wsparcia. Okazuje się, że nie do końca. Skupieni są oni jedynie na podboju tej wielkiej przestrzeni nad naszymi głowami. I potrzebują pomocy w dziedzinie wykorzystania technologii VR w szkoleniu medycznym.

VALOR, czyli Virtual Advancement of Learning for Operational Readiness (ufff) to platforma stworzona przez firmę SimX. Specjalizuje się ona w tworzeniu symulacji medycznych w środowisku wirtualnym. Z jej usług korzystają olbrzymie instytucje tj. US Air Force, Stanford, UPenn czy Northwestern. Platforma na dzień dzisiejszy posiada ponad 150 różnych modeli pacjentów w 30 różnych środowiskach. Biorąc udział w symulacji możemy doświadczyć ponad 300 przeróżnych procedur. Liczby te naprawdę robią wrażenie, ale wracając do VALOR. Program ten został wybrany przez Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych do zaprojektowania programu szkoleniowego dla astronautów i misji kosmicznych.

The mission of the VALOR program is to adapt VR medical simulation training to enable high-quality, repeatable, and accessible clinical training for any scenario. We’re honored to have the opportunity to take the VRMSS to the next frontier by helping the DOD’s elite medical personnel protect the health of our astronauts and space launch personnel.

Karthik V Sarma, SimX CTO

Po raz kolejny okazuje się, że interesy z państwowymi instytucjami do najgorszych nie należą. Agencja rządowa chce początkowo przeznaczyć na ten cel $1,7 mln dolarów. Pierwsza faza rozwoju polegać ma na integracji różnych komponentów i scenariuszy medycznych PHSMCC. Skrót ten odnosi się do przedszpitalnej medycyny kosmicznej (Pre-Hospital Space Medicine Care Course). Konieczna jest integracja tychże procedur z systemem symulacji medycznej SimX – VRMSS (Virtual Reality Medical Simulation System). Co ciekawe, cały system ma być oparty o headset HTC Vive Focus 3.

Pierwszą dużą zmianą jaka zostanie wprowadzona to scenariusz obejmujący pomoc w odzyskiwaniu personelu kosmicznego. Brzmi trochę dziwnie, jednakże chodzi o pomoc załogom statków kosmicznych w momencie ich powrotu na ziemię. A zazwyczaj odbywa się to na wodzie.

The mission impact of this project will be increased overall medical capability for global rescue forces responding to Human Space Flight contingency landings. These capabilities are critical for ensuring the highest standard of care is provided by our PJs as they prepare for the continued expansion of Human Space Flight operations.

Brent Maney, Department of Defense Human Space Fight Support Office

Dla SimX jest to olbrzymi krok na przód oraz szansa na rozwój w nowych dziedzinach. Temat cywilnych podróży kosmicznych robi się coraz bardziej rozpowszechniony. Więc tego typu szkolenia mogą okazać się bardzo przydatne.