Jeszcze miesiąc pozostał do premiery konsoli PS5. I Oczywiste jest to, że coraz głośniej zaczyna mówić się o temacie wstecznego wsparcia dla PSVR. Jak wiemy Sony nie planuje na razie odświeżać tej części ekosystemu, ale jest już oficjalny komunikat na ten temat.

Jeśli jesteście już szczęśliwymi posiadaczami PSVR pod konsolę PS4 to praktycznie możecie porzucić dalsze czytanie. Chyba, że mieliście w planach jego sprzedaż. W tym przypadku proponuję się wstrzymać z tą decyzją. PS5 będzie wstecznie kompatybilne z waszym zestawem VR, ale pod pewnymi warunkami, które nie do końca podobać się będą nowym nabywcom.

PS5

W zeszłym tygodniu firma na swoim FAQ umieściła informację na temat wsparcia dla PSVR. Potwierdza, że jak najbardziej konsola PS5 będzie wspierała obecny headset VR. Jednak, aby z niego w pełni korzystać wymagane będzie posiadanie kamery PS4 i kontrolerów Dualshock4 lub Move. Oczywiście te akcesoria sprzedawane są osobno.

Yes, PlayStation VR games are included among the thousands of PS4 games that are playable on PS5. Please note that playing PS VR games on a PS5 console requires a PS VR headset, DualShock 4 wireless controller or PlayStation Move controller(s), and PS Camera (for PS4), which are sold separately from the PS5 console. Also, the PS5 HD Camera is not compatible with PS VR on PS5. You’ll need to use the PS Camera (for PS4), and the PS Camera adaptor (no purchase required), to use PS VR on PS5.

Sony FAQ

To tyle jeśli chodzi o ostatnie pytania czy kamera PS5 będzie mogła być wykorzystana z PSVR.

Nie jest lekko

Praktycznie nic to nie zmienia u obecnych posiadaczy całego zestawu PSVR. Lecz jeśli jesteście świeżym narybkiem świata VR i chcecie spróbować tego łakomego kąska to musicie się liczyć z wydatkami. Do standardowej ceny konsoli PS5 doliczcie koszty zakupu powyższych, wymaganych akcesoriów. A jest to nie mało, bo przy koszcie konsoli około $400 dolarów, dodatkowe $150 robi różnicę.

No cóż, wsteczna kompatybilność to pięta achillesowa praktycznie każdej aktualizacji sprzętu. A tak naprawdę nie jest na rękę wielkim korporacjom utrzymywanie przy życiu starego sprzętu. Przecież mamy nowe, lepsze i szybsze.