Musiał minąć rok, żeby oficjalnie uruchomić program ‘Oculus for Business’ dla gogli Quest. Ale po co tak naprawdę komuś gogle Oculus Quest za $1.000 dolarów jak można je mieć za połowę tej ceny?

Facebook nareszcie otworzył drzwi dla wszystkich którzy byli zainteresowani programem ‘Oculus for Business’. Program ten ogłoszony został ponad rok temu. Od tego czasu tkwił w miejscu jako zamknięta beta dostępna jedynie dla wybranych partnerów. Od 21 maja, czyli od wczoraj może korzystać z niego każdy. No może nie każdy, bo pamiętać należy, że oferta ta skierowana jest przede wszystkim dla biznesu. Już sama cena gogli Quest na to wskazuje. Ale wraz z nimi otrzymujemy wiele innych narzędzi.

Oculus for Business

Na początek trochę liczb. W 2019 r. dostawy komercyjnych headsetów wzrosły o 92,5% rok do roku, a rynki mają wzrosnąć o kolejne 70% w 2020 roku. Oczekuje się, że w 2020 r. światowe wydatki na komercyjną wirtualną rzeczywistość wzrosną do 7,1 mld USD, z 4,5 mld USD w 2019 r. Facebook ciężko pracuje, aby sprostać rosnącemu popytowi, aby pomóc większej liczbie firm wykorzystać moc VR. Tym samym bardzo ważną dla nich inicjatywą jest program ‘Oculus for Business’. No dobrze, ale co tak naprawdę otrzymujemy w tej ofercie?

Gogle praktycznie nie różnią się od zwykłej wersji konsumenckiej. Jedyna różnica jaka na nas czeka (poza kwotą na rachunku) to zupełnie inny interfejs. Nie posiada on wielu rzeczy, które obecne są w wersjach konsumenckich. Na pierwszym planie znajduje się aplikacja uruchomieniowa dzięki której mamy szybki dostęp do wszystkich projektów. Najważniejszym elementem jest oprogramowanie pomagające zarządzać “flotą” headsetów.

Oculus for Business

Oprogramowanie zarządzające pozwala na zdalną kontrolę nas zawartością gogli. Możliwe są “masowe” instalacje i aktualizacje, a także zmiany w konfiguracji. Jak pisze Facebook na swoim blogu, system ten jest gotowy do współpracy z już istniejącymi aplikacjami tj. MobileIron czy VMware Workspace ONE.

Since using Oculus Quest, we’ve seen a surge in interest from clients looking to use VR to help connect their teams working remotely. Quest now accounts for over 50% of our usage and is the only device we consistently see teams using.

Angel Say, CEO InsiteVR

Obecna sytuacja sprawiła, że rosną w siłę platformy umożliwiające zdalną współpracę. Jedną z nich jest InsiteVR, która mocno stawia na rozwiązania Oculusa. Zdalne zarządzanie wieloma zestawami w tym przypadku jest konieczne.

Business for Quest

Program ten przeznaczony jest jedynie dla gogli Quest. Na chwilę obecną Facebook nie planuje uruchomienia go dla innych swoich produktów (Rift czy Rift S). Za $1.000 dolarów otrzymujemy roczny dostęp do całości oprogramowania oraz przedłużoną, 24-miesięczną gwarancję. Jednak po skończonym, rocznym okresie nie tracimy całkowicie dostępu. Za $180 dolarów miesięczne za urządzenie będziemy posiadali cały czas te same możliwości.