Firma Disney, która kojarzy się z dwoma rzeczami, filmami dla dzieci i parkami rozrywki, stworzyła właśnie niezwykłą kolorowankę dla dzieci- Coloring Book App.

Firma Disney, aby nie przespać bumu technologicznego utworzyła specjalny dział badań, Disney Research, w którym tworzone są innowacje w wielu dziedzinach nauki i technologii. Moją uwagę przykuła prosta kolorowanka, taka sama jak często widzę na biurku moich dzieci. Jednak przy odrobinie wyobraźni i technologii, sprawili, że kolorowanie staje się jeszcze ciekawsze, a postacie “wychodzą” z płaskiego obrazu.

Disney- mapowanie tekstury
źródło: DisneyResearch/YouTube

Aby uzyskać taki efekt wykorzystano technikę dynamicznego teksturowania. Obraz z kamery pełni dwie role. Pierwsza to posadowienie postaci 3D w miejscu rysunku, czyli czysty AR. Druga natomiast, to badanie w czasie rzeczywistym zamalowywanego obrazu, dzięki czemu tworzony teksturę 2D. Następnie jest ona nakładana w czasie rzeczywistym na postać, co sprawia wrażenie, że faktycznie kolorujemy obiekt 3D.

Dodatkowo zastosowano tutaj algorytm, który jest w stanie śledzić powierzchnię nawet jeśli jest ona deformowana. Innymi słowy kartka z rysunkiem może być zaginana, a i tak obiekt 3D nie znika, ani nie ulega deformacji.

Całość jest w fazie testów i na razie aplikacja nie jest dostępna w żadnych ze sklepów z aplikacjami. Mam jednak nadzieję, że ujrzy on w końcu światło dzienne i sam będę mógł złapać za kredki.