Nikt chyba nie wątpi w fakt, że edukacja jest kluczowa zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Programowanie komputerowe jest już stałą pozycją w programie nauczania. A jakby do tego dorzucić VR? Lenovo ma nawet do tego platformę.

Lenovo słynie z dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to znane już na rynku gogle Lenovo Mirage oraz sprzęt MR Lenovo ThinkReality A6. O ile ten drugi nie spotkał się z dużym zainteresowaniem (można rzec, że nawet został mocno skrytykowany) o tyle ten pierwszy radzi sobie całkiem przyzwoicie. Wszak sprzęt standalone ostatnimi czasy zyskuje na wartości. Zwłaszcza w dziedzinie szkoleń i szeroko rozumianej edukacji. Tym samym Lenovo postanowiło iść tym krokiem.

Lenovo VR Classroom 2, tak nazywa się platforma, która ma służyć celom edukacyjnym. Do niej został stworzony produkt o nazwie Lenovo Mirage VR S3. Cechą różniącą nowy model od starszego są jedynie 3 stopnie swobody (3DoF). Może być to dziwne zwłaszcza kiedy 6DoF staje się standardem. Jednak pamiętać należy o zastosowaniu, cenie oraz baterii. Model S3 napędzany jest procesorem Qualcomm Snapdragon 835 i oferuje rozdzielczość 1.920 × 2.160 na oko z polem widzenia 110 stopni. Zasilanie zapewnia bateria o pojemności 4200 mAh, a do całego zestawu dołączany jest jeden kontroler. Całość przypomina trochę zestaw od Oculus, Oculus Go.

Nauka staje się ciekawsza

Wydawać by się mogło, że produkt ten jest dosyć mocno niszowy ale Lenovo stawia na edukację. Gogle działają pod kontrolą platformy ThinkReality. Przypomina ona do złudzenia platformę WMR (Windows Mixed Reality) od Microsoft. Jest to zestaw narzędzi, który w połączeniu z dedykowanym sprzętem umożliwia szybkie tworzenie aplikacji dla technologii VR/AR. W przypadku Lenovo olbrzymie znaczenie ma narzędzie LanSchool. Pozwala on na synchronizację kontentu wyświetlanego na wszystkich urządzeniach biorących udział w lekcji. Tym samym tworzy się zamknięte środowisko VR, które może być kontrolowane przez nauczyciela. Lekcje nauki biologii czy fizyki zyskały by dzięki temu zupełnie inny wymiar.

lenovo-mirage-s3
Lenovo Mirage S3

Preparing young people for the careers of tomorrow requires smarter technology and a reliable partner to support deployment

Rich Henderson, Global Education Solutions, Lenovo

Czy zobaczymy takie lekcje w niedalekiej przyszłości w naszych szkołach? Chciałbym powiedzieć stanowczo “Tak”, ale rzeczywistość mi na to nie pozwala. Gogle mają być dostępne dopiero w połowie 2020 roku ale nie sądzę aby w przeciągu 6 miesięcy zmieniły się nasze realia. Jednak warto o nich pamiętać, ponieważ istnieje wiele innych zastosowań gdzie potrzebny jest sprzęt niedrogi i pozwalający na kontrolę treści na nich wyświetlanych. Szkolenia, pokazy czy prezentacje także mogą się tutaj odnaleźć.